Продължете към съдържанието

Как да се справиш с хаоса без излишни главоболия?

Вашето мазе може да бъде чисто и свежо! Да, знам – звучи като фантастика, ама всъщност не е. Ако вътре има повече прах, отколкото въздух, а всичко е струпано като пъзел без решение, значи е време да запретнеш ръкави. Никой не обича да гази в стари кашони, развалени мебели и вещи, дето от години само събират паяжини.

Как да започнеш почистването без да се откажеш след 5 минути?

Първото, което трябва да направиш, е да разкараш всичко ненужно! Не се залъгвай, че „може да потрябва“ – ако не си го пипал от 5 години, значи само заема място. Вземи чували, ръкавици и започни.

  • Сортирай боклуците. Всичко в мазето не може да остане там вечно. Направи си три купчини – едното е за изхвърляне, другото за евентуално ползване, а третото за неща, които можеш да подариш или продадеш. Само не се самозалъгвай – ако мислиш, че някога ще ползваш нещо, но дори не знаеш откъде се включва или отваря, изхвърли го.
  • Гледай да не задръстиш входа. Ако изкарваш неща навън, мисли и за съседите. Хората не са длъжни да прескачат стария ти диван или кашоните със списания от 90-те. Ако имаш повече боклук, по-добре потърси фирма за извозване на стари мебели, вместо да си правиш нелегално сметище пред блока.
  • Почисти праха и паяжините. Това е моментът, в който ще осъзнаеш колко мръсотия всъщност си търпял. Вземи метла, парцал и кофа с вода, и минавай всичко. Ако има мухъл, не го оставяй – пръскай със специални препарати, защото ако го игнорираш, после ще съжаляваш.

Как да поддържаш мазето свежо, без пак да стане склад за боклуци?

След като си се справил със старата кочина, не е лошо да помислиш как да не се върнеш към същото положение след няколко месеца.

  • Използвай рафтове и кутии. Ако всичко е подредено, шансът да се заринеш пак с ненужни неща е по-малък. Намери стелажи, прибери всичко в пластмасови кутии и сложи етикети – така поне няма да ровиш като археолог всеки път, когато ти трябва нещо.
  • Не трупай безразборно. Ако си решил да пазиш някои неща в мазето, сложи си лимит – щом започне да се задръства, значи трябва да разчистиш. Не позволявай на мазето да стане склад за всичко, което не ти се хвърля, но и не ти трябва.
  • Гледай да няма влага и миризми. Ако усещаш, че нещо не е наред – действително, не го оставяй за „друг път“. Ползвай влагоуловители или дори домашни методи, като купа със сода за хляб, за да държиш миризмите далеч. Ако вече имаш проблем, може да ти трябва дезинфекция на апартамент, особено ако влагата е стигнала и до жилището.

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да чистя мазето?
Най-добре е поне веднъж годишно да минаваш през всичко, за да не се натрупват боклуци. Ако виждаш, че започва пак да става хаос – действай веднага, иначе скоро ще е същата бъркотия.

Какво да направя, ако мазето е пълно с влага и мухъл?
Проветрявай редовно, сложи влагоуловители и ползвай препарати за мухъл. Ако проблемът е сериозен, може да се наложи цялостно почистване и дезинфекция след гълъби, ако има следи от тях.

Какво да правя с големи и тежки предмети, които не мога да изнеса сам?
Ако не искаш да се мъчиш, най-добре е да намериш услуга за извозване на отпадъци. По-добре някой да го свърши бързо и без излишни главоболия.

Как да избегна миризмите в мазето?
Не задържай влага, не оставяй храна или органични отпадъци вътре. Проветрявай, използвай сода за хляб или ароматизатори, ако е необходимо.

Как да организирам мазето така, че да намирам всичко лесно?
Ползвай стелажи, пластмасови кутии и етикети. Най-важното – не оставяй неща без причина. Ако не го ползваш, няма смисъл да го пазиш.

Вашето мазе може да бъде чисто и свежо!