Продължете към съдържанието

Косми, миризми и хаос – наясно ли си с рисковете?

Защо е важно редовно почистване след котки? Щото, ако не го правиш, ще си навлечеш не само мръсотия, а и куп здравословни проблеми! Космите навсякъде, загадъчните локвички, които не са вода, а за ароматите – по-добре да не отваряме тема! Котките са страхотни, ама без добра хигиена мястото ти може да заприлича на бойно поле.

Основни причини защо не трябва да пренебрегваш чистотата след котката си

Болести, алергии и гадни миризми – какво може да се случи, ако не чистиш редовно?

Ако мислиш, че котешките косми и малките „подаръчета“ в ъглите са безобидни, грешиш! Въздухът става пълен с алергени, космите влизат в дробовете ти, а котешката урина е с амоняк, който не само вони, ами и дразни дихателните пътища. Ако не се чисти редовно, ситуацията може да стане нетърпима!

  • Космите са навсякъде. Те летят, лепят се по дрехи, мебели, влизат в устата, в носа и дори в храната. Ако не си падаш по това меню, вземи мерки и чисти ежедневно!
  • Леглото им е като био-бомба. Котките обичат да се търкалят където им падне, включително върху възглавницата ти. Без редовно пране и чистене си дишаш всичко, което са събирали с лапите си от пода и котешката тоалетна!
  • Миризмите са жестоки. Котешката урина е толкова силна, че ако не я изчистиш веднага, се просмуква и не можеш да се отървеш с месеци. Само дълбоко почистване на жилище след котки може да оправи нещата.
  • Невидими гадости дебнат навсякъде. Бактерии, гъбички, паразити – котките носят всичко това в козината си, а после го оставят по мебелите, дрехите, леглата. Не искаш да спиш в биологична лаборатория, нали?

Как да се справиш със ситуацията, без да полудееш?

Чистенето не е приятно, ама няма мърдане! Ако имаш котка, трябва да се погрижиш за хигиената, иначе ще ти стане трудно да дишаш в собствения си дом.

  1. Почиствай котешката тоалетна всеки ден. Това не подлежи на обсъждане! Колкото повече отлагаш, толкова по-силна става миризмата. Ползвай подходяща постелка и препарати за неутрализиране на миризми.
  2. Прахосмукачка и мокро почистване – задължително. Космите не се махат с едно минаване на метлата. Трябва ти мощна прахосмукачка и редовно бърсане с мокър парцал, иначе дишаш всичко, което котката разнася.
  3. Перете постелките и килимите често. Котките обожават да се излежават на меки повърхности и ако не переш редовно, те се превръщат в резервоар на алергени и миризми.
  4. Редовна дезинфекция. Има си специални препарати за дезинфекция на апартаменти и къщи с котки, които убиват бактериите и елиминират лошите миризми. Без тях няма да се справиш, особено ако имаш повече от една котка.
  5. Изхвърляне на стари мебели и текстил. Ако не можеш да се отървеш от вонята и петната, по-добре направи извозване на боклуци и стари мебели и си спести главоболията!

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да се чисти котешката тоалетна?
Всеки ден, без извинения! Ако котката не я намира за чиста, ще си намери друго място – например килима или обувките ти.

Как да се отърва от миризмата на котешка урина?
Домашните методи като сода и оцет не вършат работа. Трябва ти професионален препарат, който разгражда амоняка в урината, иначе миризмата ще остане завинаги.

Как да се справя с космите навсякъде?
Редовно разресване на котката, качествена прахосмукачка и мокро почистване – без това няма спасение. Ако имаш килими, не се чуди защо намираш косми дори в хладилника.

Какви препарати да използвам за почистване след котки?
Избягвай агресивни химикали, които могат да навредят на животното. Има специални почистващи препарати, които са безопасни за котки и ефективни срещу миризми и бактерии.

Как да избегна алергии от котката?
Редовно чистене, въздушни филтри и миене на ръцете след всяко гушкане. Ако не го правиш, готви се за сърбеж, кихане и зачервени очи.

Защо е важно редовно почистване след котки?